C0402C0G250-101KNP
Mfr.Part #
C0402C0G250-101KNP
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 100PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Length :
1.016 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
15 Weeks, 5 Days
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Features :
Positive Tolerance :
10%
Height :
0.635 mm
Pbfree Code :
Width :
0.508 mm
Product Status :
Active
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Non-Compliant
Negative Tolerance :
10%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
C
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Capacitance :
100 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V