C0201X7R250-331KNP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0201X7R250-331KNP
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 25V X7R 0201
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
0.305 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Features :
Capacitance :
330 pF
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
25V
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
C
Product Status :
Active
Negative Tolerance :
10%
Width :
0.305 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Positive Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Length :
0.61 mm
Multilayer :
yes
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
Venkel LTD C0201X7R250-331KNP
C 330 pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)