C0201X7R160-101KNP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0201X7R160-101KNP
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 16V X7R 0201
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Height :
0.305 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Ratings :
Size Code :
Positive Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
Surface Mount :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
C
Length :
0.61 mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
0.305 mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Negative Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
100 pF
Voltage - Rated :
16V
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Non-Compliant
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Multilayer :
Venkel LTD C0201X7R160-101KNP
C 100 pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)