BZX85C2V7
Mfr.Part #
BZX85C2V7
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 2.7V 1.3W DO-41
Manufacturer :
Rectron USA
Zener Current :
360mA
Power Dissipation :
1.3W
Max Power Dissipation :
1.3W
ESD Protection :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
2.7V
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 1V
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
80mA
DO-204AL, DO-41, Axial
Reference Voltage :
2.7V
Published :
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance :
20Ohm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Impedance-Max :
20Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Datasheets
BZX85C2V7
Rectron USA BZX85C2V7
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 2.7V 150μA @ 1V -55°C~175°C 1.3W DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C2V7-TR Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 150μA @ 1V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 150μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 360mA.
BZX85C2V7-TR Features
reverse leakage current of 150μA @ 1V
150μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 150μA
the zener current of 360mA