BZX85C15
Mfr.Part #
BZX85C15
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 15V 1.3W DO-41
Manufacturer :
Rectron USA
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1W
Voltage Tolerance :
5%
Breakdown Voltage :
12V
Length :
5.2mm
Zener Voltage :
14.7V
Radiation Hardening :
No
Test Current :
15mA
Height :
2.7mm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
200°C
Zener Current :
15mA
Impedance-Max :
15Ohms
Termination :
Axial
Width :
2.7mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
BZX85C15
Voltage - Rated DC :
15V
Weight :
245mg
Packaging :
Bulk
Impedance :
15Ohm
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 10.5V
Tolerance :
±6%
Datasheets
BZX85C15
Rectron USA BZX85C15
15Ohms ±6% 14.7V 500nA @ 10.5V -65°C~200°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C15 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 10.5V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V.A zener current of 15mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZX85C15 Features
reverse leakage current of 500nA @ 10.5V
500nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 15mA