BZX84C9V1W
Mfr.Part #
BZX84C9V1W
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOT-323
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance-Max :
15Ohm
ESD Protection :
No
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
Width :
1.35mm
Zener Voltage :
9.1V
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Number of Pins :
3
Length :
2.2mm
Impedance :
15Ohm
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
6.08%
Test Current :
5mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
BZX84C9V1
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reverse Current :
500nA
Max Power Dissipation :
200mW
Reference Voltage :
9.1V
Output Current :
38mA
Weight :
6.010099mg
Pin Count :
3
Power Dissipation :
200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Current :
5mA
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Height :
1mm
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Element Configuration :
Single
Power Rating :
200mW
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Tolerance :
±6%
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Voltage - Rated DC :
9.1V
Voltage Tolerance :
6%
Datasheets
BZX84C9V1W
Rectron USA BZX84C9V1W
ZENER DIODE 15Ohm ±6% 9.1V 500nA @ 6V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
BZX84C9V1W-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 6V.A voltage of 6.08% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 500nA.
BZX84C9V1W-7-F Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 5mA