BZX84B6V2
Mfr.Part #
BZX84B6V2
Manufacturer
YANGJIE
Description
ZENER DIODE 6.2V 0.35W SOT-23-3L
Manufacturer :
YANGJIE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Test Current :
5mA
260
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
300mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
6.2V
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Impedance :
10Ohm
Impedance-Max :
10Ohm
ESD Protection :
No
Datasheets
BZX84B6V2
YANGJIE BZX84B6V2
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 6.2V 3μA @ 4V -65°C~150°C 300mW TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B6V2-7-F Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 3μA @ 4V.Reverse leakage currents can reach 3μA.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX84B6V2-7-F Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)