BZX84B36
Mfr.Part #
BZX84B36
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 36V 350MW SOT-23
Manufacturer :
Rectron USA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Impedance-Max :
90Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 25.2V
HTS Code :
Series :
Automotive, AEC-Q101
260
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Base Part Number :
BZX84B36
Tolerance :
±2%
Working Test Current :
2mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Reference Voltage :
36V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
JEDEC-95 Code :
TO-236AB
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
4 Weeks
yes
Power Dissipation-Max :
0.25W
Power - Max :
250mW
Voltage Tol-Max :
2%
Number of Elements :
1
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Datasheets
BZX84B36
Rectron USA BZX84B36
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 50nA @ 25.2V -65°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84-B36,215 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 25.2V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 2mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84-B36,215 Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA