BZX79C6V2-T50A
Mfr.Part #
BZX79C6V2-T50A
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Manufacturer :
onsemi
1 (Unlimited)
Weight :
80g
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
500mW
Element Configuration :
Unidirectional
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Case Connection :
Isolated
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Impedance :
10Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
ESD Protection :
No
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
6.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 4V
Power Dissipation :
500mW
Base Part Number :
BZX79C6V2
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Impedance-Max :
10Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Number of Terminations :
2
Capacitance :
90pF
Zener Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Zener Voltage :
6.2V
Pbfree Code :
yes
Reference Voltage :
6.2V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
BZX79C6V2-T50A
onsemi BZX79C6V2-T50A
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 6.2V 3μA @ 4V -65°C~200°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79C6V2-T50A Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 4V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.A maximum reverse leakage current of 3μA is observed.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 100mA is provided.
BZX79C6V2-T50A Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 5mA