BZX784C10-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX784C10-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-723
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 150MW SOD723
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Working Test Current :
5mA
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Reference Voltage :
10V
Tolerance :
±6%
Power Dissipation-Max :
0.15W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
ZENER DIODE
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
20Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
5%
Dynamic Impedance-Max :
20Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Power - Max :
150mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SOD-723
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 7V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
BZX784C10-TP
ZENER DIODE 20Ohm ±6% 200nA @ 7V -55°C~150°C TJ SOD-723
BZX784C10-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 200nA @ 7V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZX784C10-TP Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA