BZX79C6V2
Mfr.Part #
BZX79C6V2
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Manufacturer :
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 4V
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Height :
6.35mm
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
4.56mm
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.91mm
Breakdown Voltage :
6.2V
Base Part Number :
BZX79C6V2
Impedance-Max :
10Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Width :
6.35mm
Tolerance :
±5%
Zener Current :
5mA
Impedance :
10Ohm
Test Current :
5mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
Voltage Tolerance :
5%
Capacitance :
90pF
Zener Voltage :
6.2V
Voltage Tol-Max :
5%
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
6.2V
Reference Voltage :
6.2V
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Number of Elements :
1
Published :
Power Rating :
500mW
Datasheets
BZX79C6V2
onsemi BZX79C6V2
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 6.2V 3μA @ 4V -65°C~200°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79C6V2 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 3μA @ 4V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 3μA at its maximum.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1.5V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79C6V2 Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 5mA