BZX79C51-T50A
Mfr.Part #
BZX79C51-T50A
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
51V
Base Part Number :
BZX79C51
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
Test Current :
2mA
Zener Current :
2mA
Zener Voltage :
51V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 35.7V
Reference Voltage :
51V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage Tolerance :
5%
Capacitance :
19pF
Voltage Tol-Max :
5%
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Impedance :
180Ohm
Max Reverse Leakage Current :
50nA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
180Ohm
Power Rating :
500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Power Dissipation :
500mW
Datasheets
BZX79C51-T50A
Fairchild Semiconductor BZX79C51-T50A
ZENER DIODE 180Ohm ±5% 51V 500nA @ 35.7V -65°C~200°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79C51-T50A Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 35.7V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.Having a zener current of 2mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1.5V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79C51-T50A Features
reverse leakage current of 500nA @ 35.7V
500nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 2mA