BZX79C47
Mfr.Part #
BZX79C47
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 47V 0.5W 5% UNIDIR
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Voltage Tolerance :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 32.9V
Reference Voltage :
47V
Power Rating :
500mW
Capacitance :
19pF
Voltage Tol-Max :
5%
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Tolerance :
±5%
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Zener Voltage :
47V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Test Current :
2mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Power Dissipation :
500mW
Base Part Number :
BZX79C47
Impedance-Max :
170Ohm
Zener Current :
2mA
Packaging :
Bulk
Impedance :
170Ohm
Voltage - Rated DC :
47V
Datasheets
BZX79C47
Fairchild Semiconductor BZX79C47
ZENER DIODE 170Ohm ±5% 47V 50nA @ 32.9V -65°C~200°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79C47 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 32.9V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.50nA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 2mA.1.5V @ 100mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX79C47 Features
reverse leakage current of 50nA @ 32.9V
50nA @ 32.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 2mA