BZX79C39
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX79C39
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 39V 500MW DO35
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 27.3V
Packaging :
Bulk
Power Rating :
500mW
Test Current :
2mA
Zener Voltage :
39V
Terminal Form :
Wire
Polarity :
Unidirectional
Contact Plating :
Tin
Impedance :
130Ohm
Voltage - Rated DC :
39V
Voltage Tol-Max :
5%
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
130Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
21pF
Number of Terminations :
2
Zener Current :
2mA
Reference Voltage :
39V
Voltage Tolerance :
5%
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
BZX79C39
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Number of Pins :
2
Weight :
80g
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
500mW
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
Power Dissipation :
500mW
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
ESD Protection :
No
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
BZX79C39
onsemi BZX79C39
ZENER DIODE 130Ohm ±5% 39V 50nA @ 27.3V -65°C~200°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79C39 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 27.3V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 50nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 2mA.For operation, diode reaches 1.5V @ 100mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79C39 Features
reverse leakage current of 50nA @ 27.3V
50nA @ 27.3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 2mA