BZX79C36
Mfr.Part #
BZX79C36
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 36V 500MW DO35
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
2002
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
36V
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
90Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
BZX79C36
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Wire
Power - Max :
400mW
Power Dissipation-Max :
0.5W
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Surface Mount :
No
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Polarity :
Unidirectional
Tolerance :
±5%
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 25.2V