BZX79C27
Mfr.Part #
BZX79C27
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 27V 500MW DO35
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Reference Voltage :
27V
Case Connection :
Isolated
Voltage Tol-Max :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 18.9V
Working Test Current :
2mA
Surface Mount :
No
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
0.5W
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Elements :
1
Tolerance :
±5%
Power - Max :
500mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Configuration :
Single
Impedance-Max :
80Ohm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Datasheets
BZX79C27
Fairchild Semiconductor BZX79C27
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 50nA @ 18.9V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79C27 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 18.9V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 27V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 2mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 100mA must be supplied.
BZX79C27 Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA