BZX79B68 A0G
Mfr.Part #
BZX79B68 A0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 68V 500MW DO35
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-35
Impedance-Max :
240Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
47.6mA @ 50mV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
BZX79B68 A0G
Taiwan Semiconductor BZX79B68 A0G
240Ohms ±2% 47.6mA @ 50mV -55°C~175°C TJ DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79B68 A0G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 47.6mA @ 50mV.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 100mA is provided.
BZX79B68 A0G Features
reverse leakage current of 47.6mA @ 50mV
47.6mA @ 50mV is the maximum voltage (Tol)