BZX79B51 A0G
Mfr.Part #
BZX79B51 A0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 51V 500MW DO35
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35.7mA @ 50mV
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power - Max :
500mW
Supplier Device Package :
DO-35
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
180Ohms
Datasheets
BZX79B51 A0G
Taiwan Semiconductor BZX79B51 A0G
180Ohms ±2% 35.7mA @ 50mV -55°C~175°C TJ DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79B51 A0G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 35.7mA @ 50mV.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 100mA is supplied.
BZX79B51 A0G Features
reverse leakage current of 35.7mA @ 50mV
35.7mA @ 50mV is the maximum voltage (Tol)