BZX79-C8V2,113
Mfr.Part #
BZX79-C8V2,113
Manufacturer
Nexperia
Description
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2
Manufacturer :
Nexperia
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
Isolated
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
BZX79C8V2
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Surface Mount :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Elements :
1
Working Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Configuration :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Impedance-Max :
15Ohm
Reference Voltage :
8.2V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
Tolerance :
±5%
Power Dissipation-Max :
0.5W
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Power - Max :
400mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tol-Max :
5%
Datasheets
BZX79-C8V2,113
Nexperia BZX79-C8V2,113
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 700nA @ 5V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79-C8V2,113 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 700nA @ 5V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX79-C8V2,113 Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA