BZX79-C22,113
Mfr.Part #
BZX79-C22,113
Manufacturer
Nexperia
Description
DIODE ZENER 22V 400MW ALF2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power Dissipation-Max :
0.5W
Voltage Tol-Max :
5%
Configuration :
Single
Published :
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 700mV
Base Part Number :
BZX79C22
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Working Test Current :
5mA
Terminal Form :
Wire
Power - Max :
400mW
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
22V
Number of Pins :
2
Pin Count :
Surface Mount :
No
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Elements :
1
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Impedance-Max :
55Ohm
Datasheets
BZX79-C22,113
Nexperia BZX79-C22,113
ZENER DIODE 55Ohm ±5% 50nA @ 700mV -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79-C22,113 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 700mV.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX79-C22,113 Features
reverse leakage current of 50nA @ 700mV
50nA @ 700mV is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA