BZX79-B3V9133
Mfr.Part #
BZX79-B3V9133
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Description
DIODE ZENER 3.6V 0.5W 2% UNIDIR
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Box (TB)
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance-Max :
90Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Diode Type :
ZENER DIODE
ESD Protection :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Test Current :
5mA
Impedance :
90Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
500mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
Reference Voltage :
3.9V
Base Part Number :
BZX79B3V9
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Published :
Number of Pins :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Max Power Dissipation :
400mW
Tolerance :
±2%
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
3.9V
Max Reverse Leakage Current :
3μA
HTS Code :
Voltage Tolerance :
2%
Datasheets
BZX79-B3V9133
Nexperia BZX79-B3V9133
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 3.9V 3μA @ 1V -65°C~200°C 400mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79-B3V9,133 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 3μA @ 1V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 3μA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX79-B3V9,133 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)