BZX79-B3V9,113
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX79-B3V9,113
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.9V 400MW ALF2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Base Part Number :
BZX79B3V9
Voltage Tolerance :
2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tol-Max :
2%
Zener Voltage :
3.9V
JESD-609 Code :
e3
ESD Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
6 Weeks
Impedance-Max :
90Ohm
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Polarity :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
3μA
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Pins :
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Zener Current :
250mA
Reference Voltage :
3.9V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
400mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Power Dissipation :
500mW
Test Current :
5mA
Impedance :
90Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Terminal Form :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
Datasheets
BZX79-B3V9,113
Nexperia BZX79-B3V9,113
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 3.9V 3μA @ 1V -65°C~200°C 400mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79-B3V9,113 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 1V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.A maximum reverse leakage current of 3μA is observed.Zeners have a zener current of 250mA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX79-B3V9,113 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 250mA