BZX784C3V6-TP
Mfr.Part #
BZX784C3V6-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-723
Description
DIODE ZENER 3.6V 150MW SOD723
Manufacturer :
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Dynamic Impedance-Max :
90Ohm
Working Test Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Configuration :
Single
Power - Max :
150mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±5.56%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Package / Case :
SOD-723
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Voltage :
3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Impedance-Max :
90Ohm
Power Dissipation-Max :
0.15W
Datasheets
BZX784C3V6-TP
ZENER DIODE 90Ohm ±5.56% 5μA @ 1V -55°C~150°C TJ SOD-723
BZX784C3V6-TP Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 1V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX784C3V6-TP Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA