BZX584B5V6
Mfr.Part #
BZX584B5V6
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD-523
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Dynamic Impedance-Max :
40 Ω
Voltage Tol-Max :
1.96%
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Terminal Form :
Flat
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Knee Impedance-Max :
400 Ω
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Diode Type :
ZENER DIODE
Series :
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Package Shape :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
5 mA
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
yes
Voltage Temp Coeff-Max :
2.5 mV/°C
Reverse Test Voltage :
2 V
Power Dissipation-Max :
0.15 W