BZX55C5V6
Mfr.Part #
BZX55C5V6
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO-34
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tolerance :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Pin Count :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage Tol-Max :
7.14%
SILICON
Contact Plating :
Silver, Tin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Voltage :
5.6V
Terminal Form :
Wire
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Element Configuration :
ROHS3 Compliant
Published :
Test Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Impedance :
25Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 1V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
6V
ESD Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
25Ohm
Zener Voltage :
5.6V
Mount :
Through Hole
Datasheets
BZX55C5V6
Rectron USA BZX55C5V6
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 5.6V 100nA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C5V6-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 1V.7.14% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 7.14%.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
BZX55C5V6-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 1V
100nA @ 1V is the maximum voltage (Tol)