BZX55C12
Mfr.Part #
BZX55C12
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO-34
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
500mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Supplier Device Package :
DO-35
Impedance-Max :
20Ohms
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100mA
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 9V
Datasheets
BZX55C12
Rectron USA BZX55C12
20Ohms ±5% 100nA @ 9V -65°C~200°C DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 9V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.3V @ 100mA is supplied.
BZX55C12 Features
reverse leakage current of 100nA @ 9V
100nA @ 9V is the maximum voltage (Tol)