BZW04-6V4B
Mfr.Part #
BZW04-6V4B
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Width :
3.53mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Direction :
Bidirectional
Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
6.4V
Breakdown Voltage :
7.13V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Operating Temperature :
-65°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Wire
Operating Supply Voltage :
6.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Case Connection :
Isolated
Capacitance :
3.1nF
Reverse Standoff Voltage :
6.4V
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
160A
Max Operating Temperature :
175°C
Clamping Voltage :
14.5V
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Base Part Number :
BZW04
Peak Pulse Power :
400W
Length :
6.75mm
Test Current :
10mA
Diameter :
3.53mm
Power Rating :
400W
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Height :
3.53mm
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Reverse Breakdown Voltage :
7.13V
Capacitance @ Frequency :
1550pF @ 1MHz
Max Surge Current :
35.4A
Number of Terminations :
2
Series :
BZW04, TRANSIL™
Leakage Current :
500μA
Pin Count :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V