BZW03C12-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZW03C12-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-64, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 12V 1.85W SOD64
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Contact Plating :
Silver, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±5%
ESD Protection :
No
Power Dissipation :
6W
Power - Max :
1.85W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Impedance :
2.5Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Mount :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
1.2V
Package / Case :
SOD-64, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4mm
Forward Current :
1A
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
4.3mm
Zener Voltage :
12V
Voltage Tolerance :
5%
Working Voltage :
12.7V
Supplier Device Package :
SOD-64
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 9.1V
Impedance-Max :
2.5Ohms
Packaging :
Tape and Box (TB)
Forward Voltage :
1.2V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Clamping Voltage :
17V
Max Power Dissipation :
6W
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Peak Reverse Current :
10μA
Radiation Hardening :
No
Test Current :
100mA
Datasheets
BZW03C12-TAP
Vishay BZW03C12-TAP
2.5Ohms ±5% 12V 10μA @ 9.1V -65°C~175°C 6W SOD-64, Axial
BZW03C12-TAP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 10μA @ 9.1V.Reverse leakage current reaches a maximum of 10μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 12V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 1A must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 10μA.
BZW03C12-TAP Features
reverse leakage current of 10μA @ 9.1V
10μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)