BZW03D30-TR
Mfr.Part #
BZW03D30-TR
Description
DIODE ZENER 30V 1.85W SOD64
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Breakdown Voltage-Min :
43.2V
Voltage Tolerance :
10%
Case Connection :
Isolated
Tolerance :
±10%
Published :
Zener Voltage :
30V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Test Current :
40mA
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
10 Weeks
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
40μA
Impedance-Max :
8Ohm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Impedance :
8Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 21.5V
Polarity :
Unidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1000W
Power Dissipation :
6W
Pin Count :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1.85W
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
HTS Code :
Datasheets
BZW03D30-TR
Vishay BZW03D30-TR
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 8Ohm ±10% 30V 2μA @ 21.5V -65°C~175°C 1.85W 2 Terminations SOD-64, Axial
BZW03D30-TR Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 2μA @ 21.5V.Reverse leakage current reaches 40μA at its maximum.Zener single diode reaches 1.2V @ 1A when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).Zener single diode is essential that the breakdown voltage remains above 43.2V for a device to operate normally.
BZW03D30-TR Features
reverse leakage current of 2μA @ 21.5V
2μA @ 21.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 40μA
a breakdown voltage above 43.2V