BZW03D22-TAP
Mfr.Part #
BZW03D22-TAP
Description
DIODE ZENER 22V 1.85W SOD64
Power Dissipation :
6W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Voltage Tolerance :
8%
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
3.5Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Silver, Tin
Supplier Device Package :
SOD-64
Impedance-Max :
3.5Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 15.8V
Power - Max :
1.85W
Max Power Dissipation :
1.85W
Test Current :
50mA
Zener Voltage :
22V
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
BZW03D22-TAP
Vishay BZW03D22-TAP
3.5Ohms ±10% 22V 2μA @ 15.8V -65°C~175°C 1.85W SOD-64, Axial
BZW03D22-TAP Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 15.8V.Reverse leakage currents can reach 50μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 1A when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZW03D22-TAP Features
reverse leakage current of 2μA @ 15.8V
2μA @ 15.8V is the maximum voltage (Tol)