BZW03C68-TAP
Mfr.Part #
BZW03C68-TAP
Description
DIODE ZENER 68V 1.85W SOD64
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Max Operating Temperature :
175°C
Power Dissipation :
6W
Test Current :
20mA
Max Power Dissipation :
1.85W
Impedance :
44Ohm
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Power - Max :
1.85W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 51V
Zener Voltage :
68V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Impedance-Max :
45Ohms
Number of Pins :
10 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage Tolerance :
6%
Package / Case :
SOD-64, Axial
Supplier Device Package :
SOD-64
Datasheets
BZW03C68-TAP
Vishay BZW03C68-TAP
45Ohms ±5% 68V 2μA @ 51V -65°C~175°C 1.85W SOD-64, Axial
BZW03C68-TAP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 51V.During reverse leakage, the maximum current reaches 2μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V.For operation, diode reaches 1.2V @ 1A at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZW03C68-TAP Features
reverse leakage current of 2μA @ 51V
2μA @ 51V is the maximum voltage (Tol)