BZW03C24-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZW03C24-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-64, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 24V 1.85W SOD64
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1.85W
Supplier Device Package :
SOD-64
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 18V
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Max Operating Temperature :
175°C
Element Configuration :
Single
Zener Voltage :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Current :
50mA
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1.85W
Voltage Tolerance :
6%
Impedance :
3.5Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Package / Case :
SOD-64, Axial
Published :
Contact Plating :
Silver, Tin
Impedance-Max :
3.5Ohms
Power Dissipation :
6W
Mounting Type :
Through Hole
ESD Protection :
No
Datasheets
BZW03C24-TAP
Vishay BZW03C24-TAP
3.5Ohms ±5% 24V 2μA @ 18V -65°C~175°C 1.85W SOD-64, Axial
BZW03C24-TAP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 18V.During reverse leakage, the maximum current reaches 2μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V.For operation, diode reaches 1.2V @ 1A at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZW03C24-TAP Features
reverse leakage current of 2μA @ 18V
2μA @ 18V is the maximum voltage (Tol)