BZV85-C68,113
Mfr.Part #
BZV85-C68,113
Description
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-41
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 48V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Impedance-Max :
200Ohms
Power - Max :
1.3W
Datasheets
BZV85-C68,113
Nexperia BZV85-C68,113
200Ohms ±5% 50nA @ 48V -65°C~200°C DO-204AL, DO-41, Axial
BZV85-C68,113 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 48V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1V @ 50mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZV85-C68,113 Features
reverse leakage current of 50nA @ 48V
50nA @ 48V is the maximum voltage (Tol)