BZV85-C11,133
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZV85-C11,133
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 1.3W DO41
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
10Ohm
Reference Voltage :
11V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
ZENER DIODE
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage Tol-Max :
5%
Working Test Current :
20mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
IEC-60134
Surface Mount :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 7.7V
Power - Max :
1.3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
BZV85-C11,133
Nexperia BZV85-C11,133
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 200nA @ 7.7V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
BZV85-C11,133 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 200nA @ 7.7V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 20mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1V @ 50mA.
BZV85-C11,133 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7.7V
200nA @ 7.7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA