BZV85-C22,113
Mfr.Part #
BZV85-C22,113
Description
DIODE ZENER 22V 1.3W DO41
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Working Test Current :
10mA
Power - Max :
1.3W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance-Max :
25Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tol-Max :
5%
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
22V
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±5%
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
1W
Number of Terminations :
2
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 15.5V
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Pin Count :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
Wire
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
Reference Standard :
IEC-60134
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BZV85-C22,113
Nexperia BZV85-C22,113
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 50nA @ 15.5V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
BZV85-C22,113 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 15.5V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 22V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 10mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 50mA must be supplied.
BZV85-C22,113 Features
reverse leakage current of 50nA @ 15.5V
50nA @ 15.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA