BZV03/Z0000/15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZV03/Z0000/15
Manufacturer
Bulgin
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
96
In Stock :
96
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
2003
Depth :
66.6mm
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current :
15A
Number of Positions :
3
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL, VDE
Series :
Polysnap® BZV
Max Current Rating :
10A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.40mm x 76.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Ports :
1
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
10A
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
3
Width :
76.5mm
Voltage - IEC :
250VAC
Fuse :
Switch Features :
Switch On-Off
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Max Operating Temperature :
70°C
Panel Thickness :
0.039 ~ 0.118 1.00mm ~ 3.00mm
Mount :
Panel, Snap in
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
MIL Conformance :
No
Package / Case :
Module
Connector Style :
IEC 320-C14
Orientation :
Straight
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Voltage Selector
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
78.7mm