BZV01/Z0000/10
Mfr.Part #
BZV01/Z0000/10
Manufacturer
Bulgin
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mount :
Snap in
IEC Conformance :
yes
Gender :
Male
Voltage - Rated DC :
250V
MIL Conformance :
No
Current Rating :
10A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.40mm x 70.10mm
Voltage - Rated :
250V
Panel Thickness :
0.039 ~ 0.118 1.00mm ~ 3.00mm
Connector Style :
IEC 320-C14
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL, VDE
Published :
Housing Material :
Nylon
Max Operating Temperature :
70°C
Switch Features :
Switch On-Off
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
3
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Contact Plating :
Tin
Total Number of Contacts :
3
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Module
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Polysnap® BZV
Orientation :
Straight
Number of Ports :
1
Max Current Rating :
10A
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fuse :
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
72.3mm
Plating Thickness :
3mm
Voltage - IEC :
250VAC