BZT52C33
Mfr.Part #
BZT52C33
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD-123
Manufacturer :
Rectron USA
Tolerance :
±6.1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Impedance-Max :
40Ohm
Power - Max :
350mW
260
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 23.1V
Package / Case :
SOD-123
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
Datasheets
BZT52C33
Rectron USA BZT52C33
ZENER DIODE 40Ohm ±6.1% 50nA @ 23.1V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C33J Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 23.1V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52-C33J Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.1V
50nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)