BZB984-C5V1,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZB984-C5V1,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOT-663
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT663
Stock
619
In Stock :
619
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Impedance-Max :
40Ohm
Power - Max :
265mW
Polarity :
Unidirectional
Contact Plating :
Tin
ESD Protection :
yes
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
425mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
600μm
Reference Voltage :
5.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Length :
1.7mm
Voltage Tol-Max :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SOT-663
HTS Code :
Voltage Tolerance :
5%
Number of Pins :
3
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Elements :
2
Test Current :
5mA
Zener Voltage :
5.1V
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Common Anode
Terminal Form :
Flat
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Min Operating Temperature :
-65°C
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Type :
ZENER DIODE
Power Dissipation :
425mW
Published :
1995
Configuration :
1 Pair Common Anode
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Pin Count :
3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 2V
Weight :
4.535924g
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
60Ohm
Datasheets
BZB984-C5V1,115
Nexperia BZB984-C5V1,115
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 5.1V 40Ohm 2 Elements 425mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount SOT-663
BZB984-C5V1,115 Overview
In addition to supporting a wide range of 5% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 60Ohm ohm.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 5.1V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 40Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently being supplied with 5mA test current.With regard to tolerances, this part has a 5% voltage tolerance.In this device, reverse leakage voltages are limited to 2μA.
BZB984-C5V1,115 Features
60Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance