BZB984-C3V6,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZB984-C3V6,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOT-663
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT663
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Published :
Power Dissipation-Max :
0.425W
Power - Max :
265mW
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diode Type :
ZENER DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
SOT-663
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Tol-Max :
5%
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
85Ohm
Number of Terminations :
3
Configuration :
1 Pair Common Anode
Surface Mount :
yes
Pin Count :
3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
5mA
Terminal Form :
Flat
Reference Voltage :
3.6V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Pins :
Datasheets
BZB984-C3V6,115
Nexperia BZB984-C3V6,115
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 3.6V 85Ohm 2 Elements 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount SOT-663
BZB984-C3V6,115 Overview
The voltage should be maintained at less than 5% for high efficiency.In the case of this electronic part, there is 5mA working test voltage supplied to array.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±5% tolerance.The impedance of this device is 85Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by the combination of resistance and reactance in a circuit.
BZB984-C3V6,115 Features
5mA working test voltage
±5% tolerance