BZB84-C7V5,215
Mfr.Part #
BZB84-C7V5,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT23
Voltage Tol-Max :
5%
Reference Voltage :
7.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JEDEC-95 Code :
TO-236AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
300mW
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Zener Voltage :
7.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
HTS Code :
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 5V
Impedance-Max :
15Ohm
EAR99
Base Part Number :
BZB84-C7V5
Impedance :
15Ohm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Datasheets
BZB84-C7V5,215
Nexperia BZB84-C7V5,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 7.5V 15Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-C7V5,215 Overview
In addition to supporting a wide range of 5% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 15Ohm ohm.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 7.5V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 15Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently being supplied with 5mA test current.In this device, reverse leakage voltages are limited to 1μA.
BZB84-C7V5,215 Features
15Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current