BZB84-B15,215
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZB84-B15,215
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT23
Stock
700
In Stock :
700
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 10.5V
Number of Elements :
2
JESD-609 Code :
e3
Zener Voltage :
15V
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
15V
Impedance :
30Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
300mW
Contact Plating :
Tin
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Element Configuration :
Common Anode
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
3
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
2%
Number of Terminations :
3
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
2%
ESD Protection :
No
Impedance-Max :
30Ohm
Configuration :
1 Pair Common Anode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Power Dissipation :
300mW
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2009
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BZB84-B15,215
Nexperia BZB84-B15,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 15V 30Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-B15,215 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 2%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 30Ohm ohm.This part has a ±2% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 15V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 30Ohm ohm.The current test current for this electronic part is 5mA.Voltage tolerance for this part is 2%.Using this device, the reverse leakage voltage can be as high as 50nA.
BZB84-B15,215 Features
30Ohm ohm
±2% tolerance
5mA test current
2% voltage tolerance