BZB84-C4V3,215
Mfr.Part #
BZB84-C4V3,215
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
NOW NEXPERIA BZB84-C4V3 - ZENER
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Configuration :
1 Pair Common Anode
Terminal Position :
Dual
Zener Voltage :
4.3V
Voltage Tol-Max :
5%
Tolerance :
±5%
Voltage Tolerance :
5%
Impedance-Max :
90Ohm
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
150°C
Test Current :
5mA
Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Impedance :
90Ohm
Reference Voltage :
4.3V
Published :
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Max Reverse Leakage Current :
3μA
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Pins :
3
Max Power Dissipation :
300mW
4 Weeks
Datasheets
BZB84-C4V3,215
NXP Semiconductors BZB84-C4V3,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 4.3V 90Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-C4V3,215 Overview
In addition to supporting a wide range of 5% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 90Ohm ohm.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 4.3V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 90Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently being supplied with 5mA test current.With regard to tolerances, this part has a 5% voltage tolerance.In this device, reverse leakage voltages are limited to 3μA.
BZB84-C4V3,215 Features
90Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance