BZB84-C3V9,215
Mfr.Part #
BZB84-C3V9,215
Manufacturer
Nexperia
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT23
Manufacturer :
Nexperia
Zener Voltage :
3.9V
Supplier Device Package :
TO-236AB
Power - Max :
300mW
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
300mW
Radiation Hardening :
No
Impedance-Max :
90Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Impedance :
90Ohm
Test Current :
5mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Max Operating Temperature :
150°C
Configuration :
1 Pair Common Anode
Voltage Tolerance :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Surface Mount
Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Datasheets
BZB84-C3V9,215
Nexperia BZB84-C3V9,215
1 Pair Common Anode ±5% 90Ohms 300mW Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-C3V9,215 Overview
This device has a resistance of 90Ohm ohm and an impedance of 90Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±5%.According to estimates, the zener current of the device is 3.9V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 90Ohms ohm, which opposes alternating current.Currently, this electronic part has a test current of 5mA.There is a 5% voltage tolerance on this part.This device has a maximum reverse leakage voltage of 3μA.
BZB84-C3V9,215 Features
90Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance