BZB84-C2V4,215
Mfr.Part #
BZB84-C2V4,215
Manufacturer
Nexperia
Description
NEXPERIA BZB84-C2V4 - ZENER DIOD
Manufacturer :
Nexperia
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1V
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
2.4V
Impedance-Max :
100Ohm
Zener Voltage :
2.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage Tol-Max :
5%
Max Power Dissipation :
300mW
Max Operating Temperature :
150°C
ESD Protection :
No
JEDEC-95 Code :
TO-236AB
1 Pair Common Anode
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
30
Terminal Position :
Dual
Impedance :
100Ohm