BZB84-C15,215
Mfr.Part #
BZB84-C15,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT23
Impedance :
30Ohm
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 10.5V
Voltage Tolerance :
5%
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Impedance-Max :
30Ohm
Reference Voltage :
15V
Max Power Dissipation :
300mW
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Power Dissipation :
300mW
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
14.7V
Voltage Tol-Max :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
BZB84-C15,215
Nexperia BZB84-C15,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 15V 30Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-C15,215 Overview
The voltage should be maintained at less than 5% for high efficiency.In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effect of resistance and reactance in a circuit, and the impedance of this device is 30Ohm ohm.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±5% tolerance.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 14.7V.The impedance of this device is 30Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by the combination of resistance and reactance in a circuit.Zener diode array should be noted that this electronic part is being supplied wZener diode arrayh 5mA test current at the moment.In terms of tolerance, this part is characterised by a 5% voltage tolerance.There is a maximum reverse leakage voltage of 50nA that can be used by this device.
BZB84-C15,215 Features
30Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance