BZB84-B6V2,215
Mfr.Part #
BZB84-B6V2,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT23
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Contact Plating :
Tin
Terminal Position :
Dual
Unidirectional
Power Dissipation :
300mW
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Reference Voltage :
6.2V
Test Current :
5mA
Impedance :
10Ohm
2
Tolerance :
±2%
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Zener Voltage :
6.2V
Mounting Type :
3
Base Part Number :
BZB84-B6V2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage Tol-Max :
2%
SILICON
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance-Max :
10Ohm
No
Voltage Tolerance :
2%
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 4V
Datasheets
BZB84-B6V2,215
Nexperia BZB84-B6V2,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 6.2V 10Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-B6V2,215 Overview
In addition to supporting a wide range of 2% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 10Ohm ohm.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±2%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 6.2V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 10Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently being supplied with 5mA test current.With regard to tolerances, this part has a 2% voltage tolerance.In this device, reverse leakage voltages are limited to 3μA.
BZB84-B6V2,215 Features
10Ohm ohm
±2% tolerance
5mA test current
2% voltage tolerance