BZB84-B62,215
Mfr.Part #
BZB84-B62,215
Manufacturer
Nexperia
Description
DIODE ZENER ARRAY 62V SOT23
Manufacturer :
Nexperia
Reference Voltage :
62V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
ZENER DIODE
Element Configuration :
Common Anode
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Max Power Dissipation :
300mW
Zener Voltage :
62V
JEDEC-95 Code :
TO-236AB
Voltage Tol-Max :
2%
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Impedance :
215Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Current :
2mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 43.4V
Impedance-Max :
215Ohm
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Datasheets
BZB84-B62,215
Nexperia BZB84-B62,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 62V 215Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-B62,215 Overview
The device supports a wide range of 2% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 215Ohm ohm.As for tolerances, this part has a ±2%.A zener current of 62V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 215Ohm ohm, which opposes alternating current.This electronic part is currently supplied with 2mA test current.Typically, this device uses a reverse leakage voltage of 50nA.
BZB84-B62,215 Features
215Ohm ohm
±2% tolerance
2mA test current