BZB84-B56,215
Mfr.Part #
BZB84-B56,215
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
NOW NEXPERIA BZB84-B56 - ZENER D
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
JEDEC-95 Code :
TO-236AB
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 39.2V
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
200Ohm
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance :
200Ohm
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Voltage Tolerance :
2%
Max Operating Temperature :
150°C
Power Dissipation :
40W
Reference Voltage :
56V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Voltage Tol-Max :
2%
Number of Elements :
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
2mA
Contact Plating :
Tin
Datasheets
BZB84-B56,215
NXP Semiconductors BZB84-B56,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 56V 200Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-B56,215 Overview
The voltage should be maintained at less than 2% for high efficiency.In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effect of resistance and reactance in a circuit, and the impedance of this device is 200Ohm ohm.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±2% tolerance.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 56V.The impedance of this device is 200Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by the combination of resistance and reactance in a circuit.Zener diode array should be noted that this electronic part is being supplied wZener diode arrayh 2mA test current at the moment.In terms of tolerance, this part is characterised by a 2% voltage tolerance.There is a maximum reverse leakage voltage of 50nA that can be used by this device.
BZB84-B56,215 Features
200Ohm ohm
±2% tolerance
2mA test current
2% voltage tolerance