BZB84-B43,215
Mfr.Part #
BZB84-B43,215
Manufacturer
Nexperia
Description
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT23
Manufacturer :
Nexperia
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Voltage Tol-Max :
2%
Max Operating Temperature :
150°C
Test Current :
2mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
150Ohm
Impedance :
150Ohm
Number of Elements :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
JEDEC-95 Code :
TO-236AB
Terminal Position :
Dual
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 30.1V
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
43V
Tolerance :
±2%
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
300mW
Zener Voltage :
43V
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
BZB84-B43,215
Nexperia BZB84-B43,215
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 43V 150Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZB84-B43,215 Overview
This device supports a wide range of 2% reverse voltages.The impedance of this device is 150Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.Tolerances for this part are ±2%.The device's zener current is estimated to be 43V.This device has an impedance of 150Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.This electronic part is currently receiving 2mA test current.This device can use a maximum reverse leakage voltage of 50nA.
BZB84-B43,215 Features
150Ohm ohm
±2% tolerance
2mA test current